• LIST DO RODZICÓW

LISTGIS12

Do  rodziców pierwszoklasistów !!!

Wasze dziecko właśnie rozpoczęło naukę w klasie I.

Już nieco okrzepło i przyzwyczaiło się do nowych warunków, a Wy wciąż martwicie się o nie. Macie do tego prawo, ale pamiętajcie, by we wszystkim zachować umiar.

Oto kilka rad, które pozwolą Wam zachować spokój!

1. Wszystko wymaga czasu . Jedni potrzebują go więcej na opanowanie pewnych umiejętności, a inni mniej. Tak było, jest i będzie.
  2. Wasze dziecko nie da się zaprogramować, ponieważ jest żywym organizmem. Sukces dla każdego ma inny smak.
  3. Chwalmy wtedy, gdy dziecko zrobi coś dobrze, a kiedy coś mu nie wyjdzie,  zaproponujmy sposób na pokonanie trudności.
  4. Wytrwałość i systematyczność zawsze przynosi efekty, nie można się poddawać zaraz na starcie.
  5. Wspólna odrabianie lekcji jest doskonałą okazją do zacieśniania więzi z dzieckiem, o ile wykażemy się przy tym cierpliwością i wyrozumiałością.
  6. Czytanie, pisanie i liczenie to trzy najważniejsze umiejętności, które każdy człowiek musi opanować, aby samodzielnie funkcjonować w życiu. Warto więc poświęcić czas na pomoc w opanowaniu tych umiejętności, aby Wasze dziecko jak najszybciej umiało samodzielnie radzić sobie z zadaniami.
  7. Pilnujcie godzin snu Waszego dziecka. Niewyspane dziecko nie jest w stanie skupić się na zajęciach, choćby były one bardzo ciekawe. Ma też osłabione zdolności do zapamiętywania nowego materiału i w zasadzie niewiele wynosi z zajęć szkolnych i marnuje cały dzień na ziewanie i niecierpliwe wyczekiwanie na dzwonek.
  8. Czytajcie dziecku książki! Ta czynność rozbudza wyobraźnię i ciekawość świata, pozytywnie wpływa na emocje, jak również poszerza wiedzę Waszego dziecka. Dzięki książkom dziecko staje się bardziej uważne i ma bogate słownictwo.
  9. Zadbajcie o poczucie bezpieczeństwa Waszego dziecka. Ono musi mieć pewność, że po szkole ktoś na nie czeka, a w domu będzie z nim ktoś, na kogo zawsze może liczyć.
  10. Nie zostawiajcie dziecka samego z lekcjami, gdyż jest ono jeszcze zbyt niedoświadczone, aby wykonać po kolei wszystkie zadania . Trzeba przejrzeć codziennie plecak dziecka i sprawdzić, co ma zadane, a następnie pokierować jego pracą tak, aby dziecko przystępowało do pracy z ochotą. Dajcie mu co jakiś czas chwilę wytchnienia.

A przede wszystkim:

• Nie straszcie dziecka szkołą, pozwólcie mu ją lubić!
  • Współpracujcie z wychowawcą, przecież macie wspólne cele!
  • Nie wyręczajcie dziecka w pracy, to ono chodzi do szkoły, nie Wy!

Opracowała Małgorzata Szulecka