Narodowe Czytanie
- 01.10.2024 11:50
- 29 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Narodowym Czytaniu. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania przynosi wyjątkową okazję do wspólnej lektury...
... z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii, a dramat po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. To dzieło, będące analizą przyczyn i skutków klęski powstania listopadowego, pozostaje jednym z najważniejszych w polskiej literaturze. W symboliczny sposób łączy motywy realistyczne z fantastycznymi, ukazując narodowowyzwoleńcze aspiracje Polaków.
Uczniowie wysłuchali przygotowanego fragmentu utworu w wykonaniu uczniów klasy VII oraz pań bibliotekarek.Osoby:
Laura – Kornelia
Kordian – Kacper
Sługa Grzegorz – Nikola
Imaginacja, dozorca – Agata
Strach, doktor - Edyta
Car i didaskalia –p. Małgorzata Sz.
Ksiądz – p. Iwona K.Krótko o treści przytoczonych fragmentów:
• W akcie I tytułowy bohater przeżywa klęskę młodzieńczej miłości.
• W akcie II podczas podróży doznaje rozczarowania współczesną Europą. W kończącym ten akt wielkim monologu na szczycie Mont-Blanc przemienia się w działacza politycznego, bojownika o sprawę narodu.
• Akt III dzieje się w przeddzień powstania i prezentuje dyskusję różnych racji, dotyczącą zbrodni dla idei i moralnej oceny przelewu krwi. Opuszczony przez innych spiskowców Kordian zamierza zabić cara Mikołaja koronowanego właśnie na króla Polski, ale opanowany przez Strach i Imaginację okazuje się niezdolny do krwawego czynu. Skazany na śmierć za próbę zamachu prawdopodobnie został uratowany wskutek interwencji księcia Konstantego.Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziecie z nami.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły